Kunta-ja aluevaalit 2025 (16.4)
Tampereellakin äänestettiin edustajat kaupunginvaltuustoon sekä Pirkanmaan hyvinvointialueen Pirhan aluevaltuustoon.
Kaupunginvaltuustoon valittiin 67 edustajaa. Pirhan aluevaltuustoon 79 edustajaa 17 kunnasta.
Pispala aktiivisin
Tampereella on 67 äänestysaluetta ynnä ns. avoin alue. Pispalan alueen äänestysprosentti 71,9% on Tampereen korkein. Lähimmäksi ylsi Pyynikki, jossa ahkeroitiin lukemaksi 70,1%.
Hyhkyn äänestysinto 57,8% on tamperelaista keskitasoa. Tampereella oltiin kuitenkin hivenen aktiivisempia kuin muualla Suomessa keskimäärin. Tampere 56,7%, koko Suomi jäi 54,2%:iin.
Puoluepoliittinen värikartta
Puoluepoliittisella värikartalla Pispala on voittopuolisesti sinivihreä. Kokoomuksen 28,3% ja vihreiden 21,9% tekee yhteensä yli puolet saaduistä äänistä.
Pispalan äänestysalueella ääniä annettiin yhteensä 2162, joista 48 mitätöitiin.
Katso myös vaalien tulospalvelusta >> Pispalan vaalitulos 2025
Punainen Pispala himmenee
Kuten taulukosta voi nähdä, Demarit ohitti Vasemmistoliiton lukemin 19.7% vastaan 17.3%. Neljä vuotta sitten, vuoden 2021 kuntavaaleissa Vasemmistoliiton kannatus oli vielä 1.4 prosenttiyksikköä suurempi kuin SDP (Vas 17,8%, SDP 16,4%).
Suomen Kommunistinen puolue sai nyt seitsemän ääntä. Vähennystä edellisiin kuntavaaleihin on yksi ääni.
Joku saattaa vielä muistaa legendan "punaisesta Pispalasta". Legendalla on sikäli reaalinen perusta, että sotien jälkeisissä eduskuntavaaleissa vuonna 1945 Skdl:n ja SDP:n yhteinen kannatus Pispalassa ja Hyhkyssä oli yli 87%. Porvaripuolueille jäi vain rippeitä.
Punavihreyttä
Toki Pispalan vaalitulosta voidaan lukea myös punavihrein silmälasein. Demareiden, vihreiden ja Vasemmistoliiton kannatus on Pispalassa 59%. Tulos vastaa Tampereen yleisilmettä.
Tampereella nimittäin punavihreys valtasi alaa ja nousi yhteensä 58 prosenttiin: kasvua on noin 9 prosenttiyksikköä ja viisi paikkaa. Demarit kasvattivat kannatustaan edellisistä vaaleista 4,6 prosenttiyksikköä ja paikkamäärä kasvoi kolmella.
Vaalien voittajia ovat myös vasemmistoliitto, kasvua 1,8 prosenttiyksikköä ja vihreät 1,6 prosenttiyksikköä, mikä tarkoittaa lisäpaikkaa kummallekin.
Pirhan aluevaltuustovaaleissa SDP lisäsi kannatustaan 4,9 prosenttiyksikköä, Vihreät 2,3 prosenttiyksikköä, Keskusta 2 prosenttiyksikköä ja Vasemmistoliitto 0,3 prosenttiyksikköä.
Kokoomus silti vahvoilla Pispalassa
Kaupunginvaltuustoon Pispalasta ylsivät kokoomuslaiset tahmelalaiset Matti Helimo ja Antti Ivanoff. Perussuomalaisten Aarne Raevaara putosi persujen rökäletappion myötä. Antti Ivanoff valittiin myös Pirhan aluevaltuustoon.
Pispalan äänestysalueella eniten ääniä keräsi kokoomuksen Kalervo Kummola
(99 ääntä).
Seuraavina Ilmari Nurminen Sdp (84 ääntä), Julia Sangervo Vihreät (69 ääntä), Matti Helimo Kokoomus (62 ääntä), Jouni Siren Vas (56 ääntä), Oras Tynkkynen Vihreät (51 ääntä), Johanna Kirjavainen Vihreät (50 ääntä), Anna-Kaisa Ikonen Kokoomus (47 ääntä), Sofia Vikman Kokoomus (41 ääntä), Minna Minkkinen Vas (40 ääntä).
Näistä Pirhan aluevaltuustoon tulivat valituiksi Julia Sangervo, Jouni Siren, Johanna Kirjavainen, Sofia Vikman.
Katso ehdokaskohtaiset äänet vaalien tulospalvelusta >> Pispalan vaalitulos - ehdokaskohtaiset äänet
© Asko Parkkonen